Depemokimab znižuje mieru exacerbácií astmy
Výsledky zo štúdií fázy III SWIFT-1 a SWIFT-2 ukazujú, že ultradlhodobo pôsobiaca anti-IL-5 monoklonálna protilátka depemokimab podávaná každých šesť mesiacov znížila ročnú mieru exacerbácií astmy o 54 % u pacientov trpiacich ťažkou formou ochorenia.
V štúdiách, ktoré zahŕňali celkom 762 pacientov vo veku 12 rokov a starších s ťažkou astmou a eozinofilným fenotypom, boli dosiahnuté primárne cieľové ukazovatele. Podľa vopred špecifikovanej súhrnnej analýzy bola liečba depemokimabom spojená s 0,51 exacerbácie astmy za rok v porovnaní s 1,11 exacerbácie astmy za rok u placeba.
V štúdii SWIFT-1 mali pacienti užívajúci depemokimab oveľa nižšiu mieru vzplanutia astmy za rok v porovnaní s pacientmi v placebovej skupine (pomer frekvencie 0,42), čo znamená, že liečebná skupina zaznamenala asi o 58 % menej exacerbácií. V štúdii SWIFT-2 bol pomer frekvencie 0,52 v prospech depemokimabu, čo v porovnaní s placebom znamenalo o 48 % menej exacerbácií.
Súhrnná analýza štúdií tiež preukázala 72 % redukciu v sekundárnom cieľovom ukazovateli – exacerbáciách astmy vyžadujúcich hospitalizáciu alebo návštevu pohotovosti – v porovnaní s placebom. Iné sekundárne cieľové ukazovatele hodnotiace kvalitu života alebo merania založené na symptómoch však v jednotlivých štúdiách oproti placebu nedosiahli štatistickú významnosť.
Podiel pacientov, u ktorých sa vyskytli nežiaduce účinky, bol v skupine s depemokimabom a placebom podobný (72 – 78 %). Nedošlo k žiadnemu úmrtiu alebo k výskytu závažných nežiaducich účinkov súvisiacich s liečbou. Najčastejším nežiaducim účinkom v oboch ramenách bol covid-19, druhým najčastejším potom prechladnutie.
Výhodou depemokimabu je jeho dávkovacia schéma vo forme iba dvoch injekcií ročne.
Zdroj: https://firstwordpharma.com/story/5893414
Vydané v titule Remedia