Dva týždne do konca výpovednej lehoty. Mnohí vyzývajú vládu a odborárov, aby zabránili katastrofe
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vyzvala predstaviteľov vlády a lekárskych odborárov, aby urobili maximum pre dosiahnutie dohody. TASR o tom informovala jej manažérka oddelenia komunikácie Eva Peterová.
„Aktuálna situácia stupňuje obavy ľudí z toho, že sa o nich od decembra 2022 v nemocniciach nebude mať kto postarať, o čom svedčí aj mimoriadny nápor volajúcich poistencov do call centra VšZP,“ skonštatovala.
Dlhotrvajúce rokovania podľa poisťovne prinášajú strach či neistotu a ohrozujú fyzický aj psychický stav pacientov. „VšZP je presvedčená o tom, že so zdravím ľudí sa nesmie hazardovať a pacient musí byť vždy nad všetky ostatné záujmy,“ dodala.
Rovnako Asociácie nemocníc Slovenska a Asociácie štátnych nemocníc adresujú predstaviteľom LOZ a vlády SR výzvu k dialógu. „Asociácia nemocníc Slovenska a Asociácia štátnych nemocníc sa so znepokojením pozerajú na výpovede lekárov, ktoré sú súčasťou vyjednávaní medzi LOZ a vládou SR o mzdových kompenzáciách a ďalších požiadavkách. Vyzývame preto vládu SR, ktorá od začiatku vedie rokovania s lekárskymi odbormi, našla kompromisné riešenie a zabránila potenciálnej katastrofe v slovenskom zdravotníctve,“ píše sa vo výzve. Zástupcovia nemocníc ponúkli svoju participáciu na hľadaní dohody. „Akceptovať možnosť hromadných výpovedí lekárov v dobe, kedy už čelíme ich nedostatku, je hazardovaním so zdravím pacientov. Odmietame, aby sa stali obeťou neúspešných rokovaní medzi vládou SR a LOZ. Za jediné možné riešenie preto považujeme diskusiu za spoločným stolom a hľadanie konsenzu, ktorý umožní zlepšenie súčasnej kritickej situácie v zdravotníctve,“ uviedli obe asociácie nemocníc.
Aj Slovenská lekárska komora (SLK) si želá, aby vláda SR a Lekárske odborové združenie (LOZ) dospeli k spoločnému odsúhlaseniu textu memoranda. Vyhlásil to jej prezident Pavel Oravec na utorkovej tlačovej konferencii.
„SLK by si tiež želala, aby sa body memoranda na ďalšie riešenie jasne rozčlenili podľa kompetencií zúčastnených organizácií. Aby sa už pri terajšom rokovaní Národnej rady SR realizovali tie požadované body memoranda, ktoré si vyžadujú legislatívne zmeny, ako novelizácie zákonov a podobne. Aby sa stručne v prípade bodov, ktoré sa nedajú realizovať okamžite, uviedol presný termín realizácie a zodpovedného za realizáciu,“ priblížil.
Zdravotnícke organizácie tiež žiadajú v budúcoročnom rozpočte navýšiť sumu na verejné zdravotné poistenie na výšku šesť percent hrubého domáceho produktu (HDP). Týkať sa to má Slovenskej lekárskej komory, Zväzu ambulantných poskytovateľov, Asociácie štátnych nemocníc SR, Asociácie nemocníc Slovenska a Asociácie súkromných lekárov – Zdravita.
Rokovania pokračujú. Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme.
Zdroj: TASR, redakčne upravené