Odporúčaný postup ESC 2024 – Chronický koronárny syndróm a Ischemická choroba periférnych tepien a ochorenie aorty
Chronický koronárny syndróm
Podstatné je, že odporúčané postupy umožňujú individualizáciu duálnej protidoštičkovej liečby jednak podľa rizika krvácania, a naopak aj podľa rizika tromboembolizmu. Napokon je jasne povedané, že je možné liečbu deeskalovať, môžeme ju skrátiť v prípade zvýšeného rizika krvácania, napríklad u onkologických pacientov, respektíve prejsť na monoterapiu.
Ukazuje sa, že pri modernej intervenčnej a farmakologickej liečbe je mortalita u týchto pacientov s chronickými koronárnymi syndrómami nízka, ide o jedno až tri percentá ročne. Oproti minulosti sa situácia veľmi zlepšila, a to aj v dôsledku správnej hypolipidemickej liečby a dosiahnutia ich cieľových hodnôt (u LDL cholesterolu 1,4 mmol/l, resp. 1,0 mmol/l).
U pacientov s chronickým koronárnym syndrómom pri opakovanom infarkte myokardu sa veľmi akcentuje význam zobrazovacích metód, a to nielen klasickej CT koronarografie, srdcovej katetrizácie a podobne, ale aj zobrazovacích metód intrakoronárnych – katetrizačných, optickej koherentnej tomografie, meranie frakčnej prietokovej rezervy, ktoré rozhodujú o budúcom manažmente ochorenia. Bežná koronarografia dáva iba určitý nepresný pohľad na závažnosť stenózy. Exaktné merania pred revaskularizáciou a následné zhodnotenie po liečbe, respektíve pri rozvoji restenózy umožnia optimalizovať terapiu.
Novinkou je v tejto súvislosti aj nízkodávkovaný kolchicín (0,5 mg denne) s odporúčaním triedy 2A u pacientov s chronickým koronárnym syndrómom na podklade aterosklerózy s cieľom redukovať riziko infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody alebo v prípade potreby revaskularizácie.
Ischemická choroba periférnych tepien a ochorenie aorty
V nových guidelines sa tieto dve jednotky zlučujú do jednej. Globálna prevalencia bola uvádzaná 1,52 % dospelej populácie, ale stúpa s vekom. Je zaujímavé, že u osemdesiatnikov a starších je prevalencia až 15 % a viac a je vyššia u žien ako u mužov, konkrétne hovoríme o 18 % u starších žien a 10 % u starších mužov. Hlavným rizikovým faktorom je ateroskleróza a neliečená hypercholesterolémia, diabetes a fajčenie. Odporúčané postupy pojednávajú o aneuryzmách abdominálnej aorty, kde sú rizikovými faktormi mužské pohlavie, hypertenzia a fajčenie. Ide o poddiagnostikovanú skupinu pacientov. Charakteristickým pacientom, ktorý by mal absolvovať jednoduché ultrazvukové vyšetrenie, je osemdesiatročný diabetik, fajčiar so zvýšenou koncentráciou LDL cholesterolu. Skorý záchyt umožňuje skorú endovazálnu alebo hybridnú liečbu. Už sa nejedná o rozsiahle chirurgické výkony ako pred tridsiatimi rokmi.
Tu sa kladie veľký dôraz na zobrazovacie vyšetrenie karotických tepien, takže všetci pacienti by ho mali absolvovať ako štandardný výkon. V prípade nálezu hoci treba nesignifikantnej stenózy, ale s prítomnosťou aterosklerotických plátov by mal byť pacient priradený k sekundárnej prevencii s cieľovou hodnotou LDL cholesterolu 1,4 mmol/l a menej. Aj v týchto odporúčaných postupoch bola spomenutá potreba špecializovaných centier pre ochorenie aorty a periférnych tepien.
Podľa pripravovaného rozhovoru s profesorom MUDr. Milošom Táborským pre Medicínu po promoci