Odporúčaný postup ESC 2024 – Fibrilácia predsiení
Nové odporúčané postupy pre fibriláciu predsiení sú určitou kultiváciou tých posledných z roku 2020, ale prinášajú aj rad noviniek. Základným posolstvom je takzvaný koncept AF-CARE, kde C znamená manažment komorbidít a rizikových faktorov, A „avoidance of stroke and tromboembolism“, čiže zabrániť cievnej mozgovej príhode a tromboembolizmu, R je redukcia symptómov kontrolou srdcovej frekvencie a konečne E znamená kontinuálnu evaluáciu a dynamické prehodnocovanie.
Podstatné je, že ženské pohlavie už nie je rizikovým faktorom v novom skóre CHA2DS2-VA oproti staršiemu CHA2DS2-VASc pre stanovenie rizika iktu a tromboembolizmu pri fibrilácii predsiení.
Ďalšou významnou informáciou z odporúčaných postupov je preukaz vysokej efektivity katetrizačnej ablácie pri paroxyzmálnej fibrilácii predsiení, a to aj v tom zmysle, že ju môžeme ponúknuť ako liečbu prvej voľby a kuratívny výkon. Naopak u pacientov, ktorí majú perzistujúcu permanentnú formu fibrilácie predsiení, sú na prvom mieste antiarytmiká na kontrolu rytmu, a až pri neúspechu maximálnej farmakologickej terapie môžeme pacientovi ponúknuť katetrizačnú abláciu, ktorej efektivita nie je pri tejto diagnóze stopercentná.
Podstatné je odporúčanie, že pacient s fibriláciou predsiení má byť kontinuálne sledovaný, pretože ochorenie sa vyvíja. Je nutné u neho liečiť hypertenziu, srdcové zlyhanie aj obezitu, ktorá sa považuje za výrazný rizikový faktor. Guidelines dokonca hovoria ako odporúčanie triedy 2A, že ak nezaberajú štandardné režimové opatrenia, cvičenia a diéta, tak by pacienti mali podstúpiť veľmi skoro bariatrickú operáciu.
Antikoagulačná liečba
V prevencii cievnej mozgovej príhody a tromboembolizmu sa kladie dôraz na riadnu antikoagulačnú liečbu, podľa skóre CHA2DS2-VA. Súčasne nemajú byť redukované dávky priamych perorálnych antikoagulancií, hoci niektorí internisti majú obavy, aby plné dávky neviedli ku krvácavým komplikáciám. Avšak nesprávna a neindikovaná redukcia dávok môže byť spojená so závažnejšími komplikáciami.
Elektrická kardioverzia fibrilácie predsiení, ak sa k nej rozhodneme, má byť bezpečne vykonávaná za tri týždne plnej antikogulačnej terapie. U pacientov, kde ju chceme urobiť rýchlo, sa vždy musí vykonať nové echokardiografické vyšetrenie a transezofageálnou echokardiografiou vylúčiť prítomnosť intrakardiálneho trombu.
Na kontrolu frekvencie používame antiarytmiká, pri dysfunkcii ľavej komory s ejekčnou frakciou pod 40 % nasadzujeme Cordarone (amiodarón). Ak je ejekčná frakcia vyššia, potom máme väčšie možnosti voľby, napríklad betablokátory a hovorí sa aj o renezancii digoxínu.
Podľa pripravovaného rozhovoru s profesorom MUDr. Milošom Táborským pre Medicínu po promoci