Editoriál
Obezita a nadhmotnosť sú spojené s mnohými závažnými chronickými ochoreniami, Slovensko pritom patrí medzi krajiny s najvyššou mierou obezity a nadváhy v Európskej únii (EÚ). Zlepšenie starostlivosti o osoby s obezitou a nadhmotnosťou by mohlo mať veľký pozitívny vplyv. Lenže to nie je také ľahké. Na Slovensku je málo obezitologických špecialistov. Dlhodobé riešenie obezity a s obezitou asociovaných ochorení vyžaduje komplexný multidisciplinárny prístup založený na tíme expertov v oblasti obezitológie – lekár, výživový poradca, fyzioterapeut, psychológ. Dôležitá je edukácia pacientov, lekárov, zdravotníkov, ale aj medikov.
S obezitou veľmi tesne súvisia kardiovaskulárne ochorenie. Európska kardiologická spoločnosť vyčíslila v čerstvej štúdii ekonomický význam kardiovaskulárnych chorôb: Náklady na KV ochorenia v EÚ zodpovedajú 2 % HDP únie.
V liečbe obezity však sledujeme pokroky, jedna zo štúdií napríklad ukázala, že antiobezitika prospievajú pacientom so srdcovým zlyhaním a obezitou.
Veľkou témou v oblasti liečby obezity je vzostup detskej obezity a jej dopady na celkové zdravie. Pracovná skupina pre zdravie detí Európskej asociácie preventívnej kardiológie ESC a Európska skupina pre detskú obezitu vydali nedávno spoločný dokument s názvom Ako zastaviť srdcové ochorenie obéznych detí v dospelosti.
Voľby. To je téma, ktorá je v týchto dňoch úplne všade. Mnohí lekári sa pýtajú, čo im prinesú blížiace sa parlamentné voľby v zdravotníctve, pretože problémov, ktoré sa navŕšili, je mnoho. Čo čakať od novej vlády? A tak sme sa v rubrike Fórum spýtali analytikov na ich pohľad. Fórum: Aký najdôležitejší problém by mala riešiť nová vláda? Súhlasíte s Martinom Smatanom, že budúce vedenie ministerstva zdravotníctva bude najbližšie mesiace po voľbách proste len „hasiť“ mnoho hyper-urgentných tém, pretože jednoducho hrozí kolaps zdravotníctva? Či s Martinom Vlachynským, podľa ktorého vo zdravotníctve potrebujeme otvoriť vážne témy, ale na potrebné zmeny možno nebude mať nová vláda dostatočný politický kapitál? Podľa Dušana Zachara je akútnych aj chronických problémov slovenského zdravotníctva neúrekom, nový minister zdravotníctva by mal začať so správnym nastavovaním motivácií všetkých aktérov v širokej oblasti zdravia. Aktuálna atmosféra v spoločnosti tomu však príliš nenahráva, uvádza Zachar.
Že sú edukácia a zdravotná gramotnosť životne dôležité, na to poukazuje štúdia, ktorá preukázala: Pacienti s infarktom, ktorí spoznali symptómy, mali menšiu nemocničnú mortalitu.
Vplyv črevného mikrobiómu na sklerózu multiplex (SM) je pre odborníkov zaujímavá oblasť. Na základe zistených spojení medzi črevným mikrobiómom a SM sa niektorí vedci domnievajú, že úprava črevného mikrobiómu prostredníctvom diéty, probiotík, fekálnej transplantácie by mohla byť nielen účinnou stratégiou liečby, ale aj prevencie SM. Väčšina zistení je ešte stále v predbežnom štádiu, a vyžaduje si preto ďalší výskum.
Sledujeme aj výskum v oblasti využitia psychedelík na liečbu depresie a ďalších psychických ochorení. Terapia psilocybínom je opäť bližšie klinickej praxi. Nová štúdia naznačuje, že psilocybín, látka obsiahnutá v lysohlávkach, nemá negatívny vplyv na pamäť.
Zatiaľ čo existujú niektoré neinvazívne testy na včasnú detekciu kolorektálneho karcinómu, zatiaľ neexistujú žiadne spoľahlivé neinvazívne metódy na včasnú detekciu iných gastrointestinálnych karcinómov. To sa môže čoskoro zmeniť. V čínskej štúdii test zo vzorky stolice presne detekoval a identifikoval tkanivo pôvodu mnohopočetných gastrointestinálnych (GI) karcinómov. Nový test metylácie DNA je nádejou na lepšiu detekciu karcinómov GI.
Čítajte tiež novinky zo slovenských nemocníc – články Pacientke zo siamských dvojčiat vytvorili z hrubého čreva močový mechúr a V Martine vyhlásili opätovný tender na novú nemocnicu.
Príjemné čítanie a pekné jesenné dni praje
Adéla Čabanová
Redaktorka