Editoriál
Demografické zmeny, ktoré súvisia s predlžovaním veku dožitia, budú mať vplyv na mnohé sektory života a ekonomiky v celej Európe. Jednou z oblastí, ktoré čakajú najväčšie výzvy, je dlhodobá starostlivosť. Venuje sa tomu štúdia „Who Cares“. Starnutie populácie predstihlo rast ponuky pracovnej sily dlhodobej starostlivosti v troch štvrtinách krajín. Mnoho krajín má v porovnaní so staršou populáciou nízky počet opatrovateľov. Najviac znepokojivá je situácia v krajinách východnej a strednej Európy, ako je Poľsko, Rumunsko a Slovenská republika. Viac čítajte v rozhovore s predsedom Global Ageing Network Horecký: Kapacity sociálnej starostlivosti je nutné navýšiť.
„Pre slovenské zdravotníctvo nie je dobré, že sa dlhodobo zanedbávala personálna politika. Do nemocníc sa tak dostali aj ľudia, ktorí by sa medicíne a starostlivosti o ľudí nemali venovať,“ povedal primár Milan Kulkovský v rozhovore Lekár by sa mal starať o ľudí aj mimo nemocnice. „Inak sa správate, ak je o vaše miesto záujem, a inak, ak viete, že ste prakticky nenahraditeľný. Absencia súťaže pôsobí kontraproduktívne na kvalitu,“ vysvetlil. Dozviete sa ďalej, prečo minulý rok podporil hromadné výpovede lekárov, prečo zostal vo slovenskom zdravotníctve, alebo tiež, že slovenské zdravotníctvo potrebuje zásadné reformy.
Dlhoročné neplatenie nemocníc dodávateľom dospelo k tomu, pred čím mnohí varovali. Súdny dvor EÚ bude riešiť dlhy slovenských nemocníc súkromným dodávateľom. V legislatíve sa orgánom verejnej moci ukladá povinnosť platenia faktúr v lehote 30 dní, v prípade verejných nemocníc 60 dní. Slovenské nemocnice mali podľa skoršieho formálneho oznámenia Európskej komisie priemerné oneskorenie platieb v dĺžke 397 dní.
Dobrá správa je, že sa slovenským nemocniciam darí napĺňať očakávania pacientov lepšie ako pred rokom – Stále lepšia je spokojnosť pacientov slovenských nemocníc. Svedčia o tom prieskumy spokojnosti pacientov, ktoré publikovali Všeobecná zdravotná poisťovňa aj poisťovňa Dôvera. V šetrení VšZP sa spokojnosť pacientov zvyšuje dokonca niekoľko rokov po sebe. Na to sme sa tiež spýtali zástupcov niekoľkých zdravotníckych zariadení v ankete Fórum: Ako sústavne zlepšovať spokojnosť pacientov.
Prinášame informácie o štúdii RUBY, ktorá hodnotila výsledky pridania imunoterapie k štandardnej chemoterapii na liečbu prvej línie pokročilého alebo prvej recidívy karcinómu endometria. Najnovšie údaje naznačujú nový štandard starostlivosti pri pokročilom karcinóme endometria.
Vedci z Centra perinatálneho duševného zdravia NUDZ oslovili ženy v perinatálnom období, ktoré zápasili s duševnou nepohodou. Čo zistili, si prečítate v texte Odhalenie príčin duševnej nepohody rodičiek. V stručnosti možno spomenúť, že medzi najčastejšie spomínané faktory duševnej nepohody patria problémy spojené s tehotenstvom, pôrodom či dojčením, ale aj správanie najbližšieho okolia. Časť žien sa sťažovala aj na bagatelizáciu svojich duševných problémov v perinatálnom období.
Prichádzajú aj ďalšie zaujímavosti a novinky z medicíny, medzi nimi: Meditácia znižuje stres a úzkosť u pacientov so srdcovým ochorením, Nadmerné driemanie počas dňa je spojené so zvýšeným rizikom poruchy srdcového rytmu, Ženám sú odporúčané potraviny bohaté na draslík, Znečistenie ozónom je spojené so zvýšeným počtom hospitalizácií pre kardiovaskulárne ochorenie. Veríme, že si v aprílovom vydaní Tribune.sk vyberiete zaujímavú tému.
Príjemné čítanie praje
Adela Čabanová
redaktorka