Editoriál
Efektívny zdravotnícky systém je na nich postavený ako na pevnej, silnej základni. Všeobecní praktickí lekári. Čo komplikuje cestu všeobecného lekárstva do modernej Európy? MUDr. Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska, v rozhovore hovorí o prehnanej administratíve i komplikovanom vzdelávaní.
Od januára 2024 sa má rušiť päť malých pôrodníc. Miestni ale proti rušeniu „svojich“ pôrodníc podpisujú petície, samosprávy vidia v tomto kroku riziká. Pýtame sa preto na zatváranie malých pôrodníc v ankete analytikov Martina Smatanu a Martina Vlachynského, rovnako ako vedenia Ministerstva zdravotníctva SR: Má zmysel trvať na rušení malých pôrodníc aj napriek nesúhlasu miestnych?
Terapia Duchenneovej svalovej dystrofie sa zásadne zlepšuje. Ako k tomu prispievajú pacientske združenia a konkrétni zástupcovia pacientov s touto genetickou chorobou? Situáciu na Slovensku približuje právnička Lucia Bajzová: Vďaka práci pre deti s Duchenneovou chorobou viem, že každý môže zmeniť svet. Inšpiratívny je príbeh Pat Furlongovej: Choroba dvoch synov sa jej stala celoživotnou motiváciou; zaujímavé aspekty liečby popisuje článok Hormóny ovplyvňujú kvalitu života chlapcov s Duchenneovou dystrofiou.
Plán obnovy a investície do nemocníc: čo bude ďalej. Vláda Ľudovíta Ódora jasne pomenovala problémy a oneskorenie projektu novej nemocnice v Bratislave Rázsochy. Projekt nie je úplne zrušený, ale nebude sa financovať z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Čo teda s európskymi peniazmi na novú sieť nemocníc? Možnosť dotácie novo dostala výstavba nového nemocničného areálu v Banskej Bystrici, ktorý bude mať 770 lôžok.
Na zdravotnej politike a riadení zdravotníckeho systému je vždy čo vylepšovať. Niektoré inšpirácie ponúkli v posledných týždňoch Útvar hodnoty za peniaze alebo Svetová zdravotnícka organizácia. ÚHP: Investície v zdravotníctve treba plánovať na základe jasných priorít; WHO: SR nedostatočne využíva zdravotnícke dáta.
Možno ste niekedy počuli domnienku, že u pacientov so srdcovým zlyhaním, ktorí majú nadváhu alebo obezitu, je menšia pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici alebo zomrú, než u ľudí s normálnou hmotnosťou. Tá ale zrejme vznikla kvôli obmedzenej vypovedacej hodnote indexu BMI. Podľa novej štúdie „paradox obezity“ neexistuje.
Pre mnohých zdravotníkov môže byť nielen profesionálne, ale aj osobne zaujímavá štúdia, ktorá zistila, že krátky nočný spánok je spojený s takmer dvojnásobným rizikom ochorenia periférnych tepien.
Ďalšie témy júnového čísla Tribune.sk sú tiež Rutinná bronchoskopia pri liečbe ťažkej astmy a štúdia dokladajúca, že znečistenie ozónom je spojené so zvýšeným počtom hospitalizácií pre KV ochorenie.
Krásne letné dni a príjemné čítanie praje
Adéla Čabanová
Redaktorka Tribune.sk