Riziko intrakraniálneho krvácania pri priamych perorálnych antikoagulanciách vs. pri aspiríne

Metaanalýza klinických štúdií odhaľuje odchýlky výskytu krvácania u aspirínu v porovnaní s rôznymi priamymi antikoagulanciami (DOAC).
Priame perorálne antikoagulanciá vedú k menšiemu počtu príhod intrakraniálneho krvácania (intracranial hemorrhage, ICH) v porovnaní s warfarínom. Bezpečnosť DOAC v porovnaní s aspirínom s ohľadom na výskyt intrakraniálneho krvácania však bola neistá, čiastočne kvôli malej veľkosti počtu pacientov v jednotlivých štúdiách. Teraz sú k dispozícii údaje z metaanalýzy 9 randomizovaných štúdií zahŕňajúcich 45 494 účastníkov, ktorí dostávali DOAC (rivaroxaban, apixaban, dabigatran), alebo aspirín.
Táto metaanalýza vyvracia bežnú mylnú predstavu, že DOAC a aspirín majú celkovo podobné vysoké riziko krvácania. Medzi DOAC preukázal apixaban lepšiu bezpečnosť. Pokiaľ ide o účinnosť, DOAC sú v prevencii väčšiny tromboembolických príhod účinnejšie ako aspirín, ale existujú rozdiely u jednotlivých DOAC vzhľadom na indikáciu. Výskyt krvácania bol významne vyšší u DOAC oproti aspirínu.
- Incidencia ICH príhod bola podobná u DOAC a aspirínu – 0,6 % a 0,5 % (pomer rizika, hazard ratio [HR] 1,15), s konzistentnými výsledkami pre dabigatran (pomer šancí, odds ratio [OR] 1,00) a apixaban (OR 0,74) v porovnaní s aspirínom, ale so zvýšeným rizikom u rivaroxabanu (OR 2,2).
- Výskyt krvácania bol významne vyšší u DOAC oproti aspirínu (2,4 % vs. 1,8 %; vs. 1,39). Odds ratio pre jednotlivé DOAC v porovnaní s aspirínom bol 1,91 pre rivaroxaban, 1,21 pre dabigatran a 1,09 pre apixaban.
- Riziko fatálneho krvácania sa medzi DOAC a aspirínom významne nelíšilo; opäť však bolo riziko zvýšené pri použití rivaroxabanu (OR 1,83), ale nie pri dabigatrane alebo pri apixabane.
Zdroj: Coyle M, et al. Risk of Intracranial Hemorrhage Associated With Direct Oral Anticoagulation vs Antiplatelet Therapy. A Systematic Review and Meta-Analysis. JAMA Netw Open 2024; 7:e2449017. (https://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2024.49017)