Spolupráca kardiológa a onkológa je potrebná stále častejšie
Onkologických pacientov, ktorí potrebujú kardiologickú liečbu, dramaticky pribúda. Po ukončení aktívnej onkologickej liečby sa musia vrátiť zo špecializovanej ambulancie do rajónu a tu narážajú na kapacitný problém. Prácu kardiológa v onkologickej nemocnici približuje MUDr. Katarína Lacová z Kardiologickej ambulancie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.
- Aká je práca kardiológa v onkologickom zdravotníckom zariadení?
Kardiológ je pre onkologické pracoviska nevyhnutný. V našej nemocnici sú pacienti aj operovaní a hospitalizovaní, prebieha tu takisto rádioterapia, chemoterapia aj biologická liečba. Operovaní pacienti bežne rozvinú rôzne komplikácie, ktoré treba riešiť. Špecifikum je sledovanie a liečba kardiotoxicity pri onkologickej liečbe.
- Význam kardiotoxicity onkologickej starostlivosti sa zväčšuje. Aké sú príčiny?
Rôzne skupiny onkologických liekov majú špecifické účinky na štruktúry, ktoré sa tiež podieľajú na rozvoji kardiovaskulárnych ochorení. Hodne sa rozvíja biologická liečba a tieto lieky pribúdajú, ale vedia zároveň spôsobiť vážne nežiaduce účinky. Pomerne jednoduché je rozoznať, že treba liečiť kardiologické komplikácie, alebo dokonca prerušiť onkologickú liečbu, keď sú pacienti symptomatickí. Úplne samozrejme sa prerušuje liečba, keď potrebujú hospitalizáciu pre srdcové zlyhania, vysoký stupeň AV bloku, závažne komorové arytmie, tiež pre vaskulárnu toxicitu a tromboembolické choroby. Trošku je problém o tom rozhodovať u asymptomatických pacientov.
- Kedy sa u nich onkologická liečba prerušuje?
Na to sú dobré guidelines z augusta minulého roka. Typické je to pri poklese ejekčnej frakcie na menej než 40 percent alebo pri liekoch, ktoré zvyšujú krvný tlak, keď sa nám to nepodarí ustrážiť a keď tlak vyjde nad 180/110 mm Hg.
- Sledujete v praxi, že onkologických pacientov, ktorí potrebujú starostlivosť kardiológa, pribúda?
Strašne ich pribúda. Jednak je to s ohľadom na celkové populačné parametre, že sa ľudia dožívajú vyššieho veku. To je spojené s kardiologickými i onkologickými ochoreniami. Potom je za tým aj boom biologickej liečby, ktorá mení situáciu. Prežívania, ktoré boli u niektorých diagnóz päť rokov, sú dnes bežne dvadsať rokov. Tí pacienti sa aj hromadia. Žiaľ nie je v našej moci, aj keď sa toho pacienti dožadujú, aby chodili dlhodobo k nám, keď už u nás raz boli. Nie je v našich silách starať sa o všetkých, ktorí prešli našou ambulanciou. Po ukončení aktívnej liečby sa musia vrátiť do oblasti a tu narážajú na problém.
- Aké sú hlavné podmienky, aby bola spolupráca onkológa a kardiológa úspešná?
Onkológ musí vedieť, ktorý liek je spojený s rizikom kardiotoxicity, na to sú dobré odporúčané postupy. Pri výbere liečby a pri sledovaní musí zapojiť kardiológa. Sú taxatívne vymenované liečebné schémy, kde onkológ musí pacienta poslať ku kardiológovi na východiskové ECHO a potom v pravidelných intervaloch posiela pacienta na kontroly, aby sme zachytili asymptomatické zhoršenia a umožnili pacientom pokračovať v kardiologickej liečbe.